Bez_tytułu_1

Jolanta Jaracz

Oligofrenopedagog z trzydziestoletnim doświadczeniem pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, instruktor Kynoterapii, absolwentka wielu kursów i szkoleń tj: Program Profilaktyki Pogryzień – Bądź Bezpieczny z Psem, Sporty kynologiczne w dogoterpii, Nosework w dogoterpii, Komunikacja w treningu z psem, Akcja Reaktywacja Motywacja, Grzeczne czekanie, Jak uczyć prawidłowych reakcji w sytuacjach zagrożenia wynikających z kontaktu z psem, Joga z psem, Bajkoterapia w dogoterpii.

Od 10 lat prowadzi kynoterapię w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich (masowych i specjalnych), środowiskowych domach samopomocy, sanatorium dla dzieci przewlekle chorych i ośrodkach szkolno-wychowawczych. Zawsze podkreśla, że Terapeuta pełni główną rolę w terapii, to on tworzy scenariusz, planuje  ćwiczenia buduje relacje i przebieg terapii. Pies jest wsparciem ułatwiającym komunikację z podopiecznym,lecz pełni rolę tylko wspomagająco-motywującą.Podczas zajęćzaznacza, że dogoterapiajest metodą wspomagającą proces rehabilitacji i powinna być stosowana z innymi formami terapii. Szczególną uwagę zwraca na naukę właściwej relacji z psem, niweluje lęki, uczy właściwych postaw wobec zwierząt i bezpiecznego kontaktu z psem.

Terapię prowadzi w obecności  Golden Retrieverów, (kiedyś z Alorą, a obecnie z Altą). Jest wolontariuszem Fundacji Razem z Psem, amatorsko ćwiczy Dummy, Nosework, turystykę z psem oraz bierze udział w dogtrekingach organizowanych w Beskidzie Niskim.