Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013. 

Ogólne informacje o projekcie

 1. Projekt „Dogoterapia skuteczną formą wspierania aktywności społecznej osób starszych” jest realizowany pzez Fundację  Dogoterapeutyczną „Husky team” z siedzibą w Korczynie, nr domu 153, 38-340 Biecz.
 2. Projekt jest realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 na zasadzie wspierania zadania publicznego.
 3. Celami projektu są:
  • wykształcenie prawidłowych postaw i zachowań społecznych oraz przełamanie lęku  w kontacie z ludźmi
   z różnych grup wiekowych;
  • rozwinięcie umiejętności wchodzenia w kontakty interpersonalne oraz umiejętność prowadzenia dialogu;
  • polepszenie sprawności ruchowej poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i rekreacyjno-turystycznej.
 4. W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl zajęć dogoterapii  w 2 ośrodkach po 24h spotkania, w każdym z ośrodków i po 1 spotkaniu plenerowym w siedzibie fundacji.
 5. Projekt jest realizowany w okresie od 01 listopada 2012 r. do 31 maja 2013 r. na terenie województwa małopolskiego; Powiat Gorlice
 6. Udział w Projekcie jest bezpłatny.
 7. Kwota dofinansowania wspierania zadania publicznego na rok 2012 wyniosła 23 210 PLN, na rok 2013 – 21 500 PLN. Łączna kwota dofinansowania w ramach Programu ASOS wyniosła 44 710 PLN.

Pobierz: Formularz zgłoszeniowy

Pobierz: Regulamin projektu

Aktualności

Listopad 2012

Dla podopiecznych Domów Pomocy Społecznej zajęcia dogoterapii były wielką niewiadomą. Nigdy nie brali udziału w spotkaniach ze zwierzętami dlatego trudno się dziwić, że mieli do nas wiele pytań. Staraliśmy się na wszystkie odpowiedzieć podczas prezentacji multimedialnej pt. “Pies moim bezpiecznym przyjacielem”, a kiedy podopieczni DPS poznali nasze psy wszystkie obawy natychmiast minęły.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu listopadzie.

     

Grudzień 2012

Podczas grudniowych zajęć dogoterapii uczestnicy projektu mogli poznać podstawowe potrzeby psów. Ciekawe ćwiczenia pomogły w rozpoznaniu przedmiotów należących do psa i zastosowaniu ich w praktyce. Okres przedświąteczny zainspirował nas do stworzenia “Psiej choinki”, na której zawisły kolorowe kostki, piłeczki, kurczaki i psie smakołyki.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu grudniu.

 

Styczeń 2013

Mroźny styczeń zachęcił nas do zabaw ruchowych. Wprawdzie nie mogliśmy wyjść na dwór ze względu na stan zdrowia i wiek podopiecznych, ale mogliśmy się za to rozgrzać podczas zabawy karnawałowej, gry w siatkówkę czy też spacerów z psem.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu styczniu.

    

Luty 2013

“Idzie luty, obój dobre buty” mówi ludowe przysłowie. W tym roku mądrość ludowa znowu zatryunfowała. Śniegu nam nie brakowało, dlatego na zajęcia przywieźliśmy sanie zaprzęgowe. Uczestnicy zapoznali się z uprzężą psów zaprzęgowych i całym sprzętem potrzebnym do uprawiania tego sportu. Mogli samodzielnie przygotować psy do zaprzęgu, a nawet “zakosztować” jazdy na saniach. W lutym uczestnicy zajęć mieli możliwość zagrać z psem w różnego rodzaju gry, a także obchodzili wspólnie z naszymi czworonogami Walentynki 😉

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu lutym.

    

Marzec 2013

W marcowe dni poświęciliśmy się studiowaniu psich i naszych zmysłów. Poznawaliśmy zmysł wzroku poprzez warsztaty fotograficzne z psem pt. “Świat widziany oczyma psa”. Zmysł smaku ćwiczyliśmy rozpoznając smaki różnych produktów, a zmysł węchu wąchając i zgadując przeróżne zapachy. Słuch i dotyk również doskonaliliśmy bawiąc się w zgadywanki. Psy dzielnie nam pomagały w naszych staraniach.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu marcu.

         

Kwiecień 2013

Wraz z nadejściem wiosny nasze zajęcia coraz częściej odbywały się na zewnątrz budynku. Podopieczni po długiej i mroźnej zimie bardzo chętnie wybrali się na spacer z psem w poszukiwaniu wiosny. Wspólnie udało nam się “wywęszyć” pierwsze kwiaty. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej pomimo sędziwego wieku pokonywali wraz z psem tor przeszkód.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu kwietniu.

     

Maj 2013

Majowe zajęcia na łonie przyrody okazały się doskonałym pomysłem. Podopieczni gorlickich DPSów byli zachwyceni otaczającą ich przyrodą i chętnie brali udział w zajęciach ruchowych z udziałem psów terapeutów pracujących w naszej fundacji. Seniorzy mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w: przejazdach psim zaprzęgiem, spacerach z psami, zawodach Agility. Podczas ucztowania przy posiłkach dowiezionych specjalnie na tę okazję przez jedną z bieckich restauracji uczestnicy pikniku popisywali się zdolnościami wokalnymi i umilali nam czas śpiewając piosenki biesiadne. Na zakończenie zabawy wszyscy seniorzy otrzymali pamiątkowe upominki: plecaki, czapeczki, koszulki polo, które mają zachęcać ich w przyszłości do aktywności fizycznej.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu maju.