Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Ogólne informacje o projekcie

 1. Projekt „Dogoterapia skuteczną formą wspierania aktywności społecznej osób starszych – kontynuacja” jest realizowany pzez Fundację  Dogoterapeutyczną „Husky team” z siedzibą w Korczynie, nr domu 153, 38-340 Biecz.
 2. Projekt jest realizowany w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.
 3. Celami projektu są:
  • wykształcenie prawidłowych postaw i zachowań społecznych oraz przełamanie lęku  w kontakcie z ludźmi z różnych grup wiekowych;
  • rozwinięcie umiejętności wchodzenia w kontakty interpersonalne oraz umiejętność prowadzenia dialogu;
  • polepszenie sprawności ruchowej poprzez zwiększenie aktywności fizycznej i rekreacyjno-turystycznej.
 4. W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl zajęć dogoterapii w 2 ośrodkach po 25 spotkań, w każdym z ośrodków i 1 spotkanie mikołajkowe w siedzibie fundacji.
 5. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
 6. Projekt jest realizowany w okresie od 01 czerwca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. na terenie województwa małopolskiego; Powiat Gorlice
 7. Udział w Projekcie jest bezpłatny.
 8. Kwota dofinansowania wspierania zadania publicznego na rok 2013 wyniosła 57 720 PLN.

Pobierz: Formularz zgłoszeniowy

Pobierz: Regulamin projektu

 

Aktualności

Czerwiec 2013

Podopieczni gorlickich Domów Pomocy Społecznej z radością przyjęli informację o kontynuacji projektu. Zajęcia rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej ukazującej różne rasy psów, wraz z ich charakterystyką i ciekawymi filmami.

Następne zajęcia przebiegały pod humorystycznym hasłem; „Cały DPS czyta psom”. Czytaliśmy przeróżne czasopisma, opowiadania, baśnie, wiersze, a nasze psy wiernie nas „słuchały”. Ostatnie czerwcowe zajęcia dogoterapii upłynęły na przygotowaniach do wakacji zarówno ludzi jak i psów. Pakowaliśmy „psie” i „ludzkie” plecaki, rozkładaliśmy namioty i rozmawialiśmy o tym czego potrzebują nasze zwierzęta w lecie.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu czerwcu.

    

Lipiec 2013

Lipcowe zajęcia dogoterapii miały na celu stworzenie wakacyjnej atmosfery. Z czym nam się kojarzą wakacje? Zarówno dla nas i dla naszych zwierząt wakacje to czas gier i zabaw, spacerów, imprez tanecznych i biwaków. Takie właśnie były tematy naszych spotkań dogoterapeutycznych w tym miesiącu.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu lipcu.

        

Sierpień 2013

Sierpniowe zajęcia dogoterapii dla seniorów przebiegały w wakacyjnym klimacie.  Jak wakacje to: kino, relaksacja i dużo chłodnych napojów. Tym razem kino przyjechało do podopiecznych DPS i wraz z psem oglądaliśmy film o mroźnej Alasce i przygodach psów husky. Zimowe pejzaże Alaski na ekranie pomogły nam przetrwać trwające upały. Na następnych zajęciach relaksowaliśmy się w towarzystwie psów i przygotowywaliśmy wakacyjne napoje, które później degustowaliśmy. Psu zdecydowanie smakowała kawa mrożona 😉 Ostatnie zajęcia sierpnia przebiegały pod hasłem przygotowań do szkoły. Do psiej szkoły wyprawiliśmy naszego psa terapeutę.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu sierpniu.

    

Wrzesień 2013

Wrzesień rozpoczęliśmy od poszukiwania “Babiego lata”. Z pomocą przyszedł nam pies, który bezbłędnie wskazał nosem srebrzyste nici babiego lata. Nadchodząca jesień przypomniała nam też o innych jej urokach. Jednym z nich jest miód, którego mogliśmy spróbować razem z naszymi przyjaciółmi psami. Okazało się, że niezłe z nich łasuchy;) Podczas wrześniowych zajęć nie zabrakło też  gier i zabaw. Mieliśmy też okazję obejrzeć film pt. “Śnieżne psy”.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu wrześniu.

    

Październik 2013

Ciekawą wyprawę odbyli podopieczni DPS-ów w miesiącu październiku. Wraz z naszym psem udaliśmy się w kosmos. Oczywiście nasza wyprawa była z przymrużeniem oka, a spotkany kosmita-robot okazał się wcale niegroźny. Pomimo, że nasza wycieczka nie do końca była prawdziwa, udało nam się pooglądać gwiazdy przez prawdziwą lunetę. Podczas jesiennych spotkań czytaliśmy ciekawe książki w obecności psa oraz poznaliśmy jeden z zawodów wykonywanych zarówno przez psa jak i człowieka – zawód sportowca.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu październiku.

    

Listopad 2013

Bardzo przyjemnie ogląda się fotografie na dużym ekranie, a jeżeli towarzyszy nam w tym pies przyjemność jest jeszcze większa. W listopadzie poznaliśmy nowe zawody, które wykonują ludzie i psy. W zawodzie aktora wystąpił Pan Sławek, który ucharakteryzowany w dosyć dramatyczny sposób odgrywał rolę rannego Janka z popularnego polskiego filmu. Nie trudno się domyślić, że Kampi grał Szarika 😉  Reżyserem został Pan Roman, który doskonale kierował naszą mini produkcja filmową. Drugi poznany zawód to funkcjonariusz do zadań specjalnych. Podopiecznych bardzo ciekawiło jak szkoli się psa do poszukiwania np. narkotyków. Zrobiliśmy więc mini pokaz takiej lekcji, ale zamiast niedozwolonych substancji mieliśmy cukierki 😉 Oczywiście po raz kolejny wytłumaczyliśmy uczestnikom naszych zajęć, że pies nie o trzymuje narkotyków w nagrodę za ich odnalezienie, ale może np. pobawić się ulubioną piłeczką. Tak też nagrodziliśmy naszego psa na końcu poszukiwań.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu listopadzie.

     

Grudzień 2013

Hitem grudnia okazało się Mikołajkowe Spotkanie Integracyjne zorganizowane dla Seniorów w siedzibie naszej fundacji. Zgodnie z wcześnie ustalonym planem na podopiecznych DPS czekał w Korczynie psi zaprzęg wraz z Mikołajem i Śnieżynką, który przywiózł duuuuużo prezentów 😉 Miła atmosfera spotkania z Mikołajem i jego psimi pomocnikami sprzyjała nawiązaniu nowych znajomości pomiędzy seniorami dwóch Domów Pomocy Społecznej. Oprócz tego beneficjenci projektu zostali ugoszczeni pysznym obiadem, ciastem, kawą i herbatą oraz wspólnie obejrzeli fotografie i filmy z zajęć dogoterapii prowadzonych w ich ośrodkach.

Fotorelacja z zajęć dogoterapii w miesiącu grudniu.