Nasze psy i koty karmi Acana Polska

|

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

Dr Claudia Fugazza (Włochy) – pracownik naukowy Wydziału Etologii Universytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Jej praca badawcza koncentruje się na społecznych zdolnościach poznawczych psów. Opracowała metodę treningu Do as I Do (nazwa zaczerpnięta z Hayes i Hayes 1952 oraz Topál et al. 2006), opierającą się na umiejętnościach naśladowczych psów, którą wykorzystuje jako podstawę w prowadzeniu swoich badań. Ze względu na efektywność, metoda ta zyskuje na popularności w dyscyplinie stosowanego treningu psów.
Claudia Fugazza uzyskała doktorat na Wydziale Etologii Universytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie, pisząc pracę nt. uczenia społecznego i naśladownictwa u psów domowych.
Na Uniwersytecie w Pizie ukończyła licencjat z hodowli psów i edukacji (TACREC), studia magisterskie z zakresu szkolenia psów oraz z etologii.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE, UKOŃCZONE STUDIA, PUBLIKACJE NAUKOWE

 

Marina Garfagnoli (Włochy), trener psów z tytułem Psychologii na Uniwersytecie we Florencji. Pracuje z psami od 2008 roku, głównie praca schroniskowa (dobrostan i adopcja psów), ale również zajmuje się komunikacją pies-pies, pies-człowiek. Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się ratowaniem psów we Włoszech, pomaga rodzinom lepiej zrozumieć stany emocjonalne ich psów, jednocześnie polepszając ich wspólne życie.

„Moim celem w życiu jest opustoszenie klatek w schroniskach, szerzenie wiedzy o psach, zapewnianie aby żadne z nich nie zostało porzucone, źle traktowane lub pozostawione samemu sobie.”  Marina

 

 

 

 

 

AgnieszkWędrychowicz – certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów metodą klikerową oraz Instruktor Dogoterapii (Kynoterapii), Behawiorysta Zwierząt Towarzyszących PAZiA (UFT), opracowała autorską metodę pracy z psami i kotami problemowymi UFT: Understand -> Find -> Transformation. Założycielka Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii. Absolwentka kursu dyplomowego Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), Advanced Diploma in the Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training. Jest współtwórcą pierwszych w Polsce wytycznych dotyczących prowadzenia zajęć z udziałem zwierząt, które mają na celu dbałość o ich dobrostan poprzez stworzenie im odpowiednich warunków pracy. Od 12 lat szkoli psy z użyciem klikera. Oprócz tego od 10 lat konsultuje psy i koty lękliwe, agresywne, nadpobudliwe oraz inne stwarzające problemy swoim właścicielom. Od 2014 r. jest wykładowcą w Instytucji Szkoleniowej „Green Way” dla której stworzyła autorskie programy kursów zawodowych: Instruktora Szkolenia Psów, Dogoterapii, Felinoterapii, Zoopsychologa oraz seminaria z zakresu pracy z psem agresywnym, lękliwym, nadpobudliwym, sprawiającym problemy. Prowadzi kursy zawodowe, seminaria i warsztaty w całej Polsce. Uczestniczka m.in. seminariów:  „Terapia reaktywności psów metoda BAT” z światowej sławy trenerką Grisha Stewart; “Praca z psem agresywnym: warsztaty praktyczno – teoretyczne” z Piotrem Wojtków i Zosią Zaniewską; “Pierwsza pomoc przedweterynaryjna”; “Terapia zaburzeń zachowania u psów – agresja, nadpobudliwość, lękliwość”, “Komunikacja psów i zaburzenia zachowania u kotów”, “Praca z psem w schronisku i po adopcji”,  “Czynniki wpływające na efektywność treningu u psów”, “Farmakoterapia zaburzeń zachowania psów i kotów” – prowadzone przez lek. wet. i zoopsychologa Jolantę Łapińską; “Komunikacja z psem – podstawa pracy trenerskiej i behawioralnej”, “Zrozum swojego psa” – prowadzone przez Joannę Błońską.

 

lek. wet. zoopsycholog Jolanta Łapińska –  lek. weterynarii, zoopsycholog, behawiorysta. Ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w 1992 roku. Od tamtej pory nieustannie zgłębia wiedzę, uczestnicząc w seminariach i wykładach najlepszych specjalistów na świecie (m. in. Joel Dehasse, Michele Minunno, Alexa Capra, Karen Overall i inni). Autorka wielu publikacji, oraz uczestniczka programów telewizyjnych gdzie wypowiada się najczęściej na temat zachowania zwierząt. Na co dzień prowadzi terapie behawioralne psów i kotów oraz pracuje jako behawiorysta w Schronisku “Na Paluchu”. Jest także biegłym sądowym w dziedzinie zachowań zwierząt. Współpracuje z Akademie für Tiernaturheilkunde oraz jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

 

lek. wet. behawiorysta Martyna Woszczyło Lekarz weterynarii, behawiorysta, specjalizuje się w prowadzeniu terapii zachowań psów i kotów. Ukończyła studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz kurs dyplomowy Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), Advanced Diploma in the Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training. Pracę praktykującego behawiorysty łączy z działalnością dydaktyczną, jest autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych związanych z zachowaniem zwierząt, oraz prelegentką na konferencjach poświęconych tym zagadnieniom. W 2016 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, prowadzi badania naukowe dotyczące komunikacji semiochemicznej, stresu i instynktu u psów.

W kształceniu innych oraz własnej pracy kładzie duży nacisk na praktyczne zastosowanie wiedzy. W pracy z pacjentami stosuje techniki pozytywnego wzmacniania, troszcząc się o dobry wpływ na charakter oraz emocje swoich podopiecznych. Zwraca szczególną uwagę na zależność pomiędzy zdrowiem, żywieniem a zachowaniem u zwierząt towarzyszących. Prywatnie właścicielka border collie Lunara oraz dwóch pięknych kotek.

 

Dr inż. Katarzyna Olczak – behawiorysta koni, praktykująca instruktorka jazdy konnej i hipoterapii. Odbyła dwa semestralne staże naukowe w zagranicznych ośrodkach badawczych (w Teksasie i w Danii). Najbardziej lubi pracę z młodymi końmi. Wyznaczyła sobie cel zbudowania mostu pomiędzy nauką, a praktyką, co jest niezbędne dla podnoszenia dobrostanu koni. Za tak poważnie brzmiącymi tytułami kryje się dziewczyna, która od dziecka kochała zwierzęta, naturę i ruch. Obcowanie z końmi idealnie łączy te zamiłowania, dlatego Kasia każdą wolną chwilę spędzała w stajni pomagając przy koniach w zamian za lekcje jazdy. Dodatkowo Kasia jest pasjonatką sportu, co jak sama podkreśla pozwala jej często zrozumieć konie podczas wysiłku, a wiedzę wyniesioną z treningów wykorzystuje do usprawniania jeźdźców. Więcej o prowadzącej TUTAJ.

 

Ireneusz Szlachta – trener młodych koni metodami naturalnymi. Ukończył studia wyższe (magister filozofii), jest instruktorem jeździectwa, hipoterapeutą, był menedżerem ośrodka jeździeckiego w Wierzawicach koło Leżajska. Z końmi związany od szkoły podstawowej, najpierw z 29 Konną Drużyną Harcerską, następnie z LKJ Zabajka. Początkowo pasjonowały go skoki przez przeszkody, przez kilka lat trenował tę dyscyplinę i brał udział w zawodach okręgowych. Po kilkuletniej przerwie, podczas której jeździectwem zajmował się jedynie rekreacyjnie, podjął pracę w KJ Janiowe Wzgórze w Rzeszowie, gdzie odkrył westowy styl jazdy. Od 2013 roku pracuje w Wierzawicach, gdzie jest instruktorem jeździectwa, hipnoterapeutą i menedżerem. Od dwóch lat jego pasją stała się naturalna metoda zajeżdżania i trenowania koni. Opierając się na dostępnej literaturze oraz filmach szkoleniowych rozpoczął własną przygodę z „naturalem”. Zajeżdża i trenuje młode konie, pracuje z końmi trudnymi z zastosowaniem wiedzy, którą zdobywa. Jest samoukiem, ale korzysta z wiedzy i doświadczeń Monty Robertsa, Clintona Andersona, Steva Halfpennego, Pata Parellego i Jima Mastersona. Jako uzupełnienie pracy z końmi stosuje masaże metodą Mastersona. Wciąż poszerza swoją wiedzę i chętnie korzysta z konsultacji innych trenerów, m.in.: Julii Opawskiej (Szkoła Parellego), Moniki Damec (Silversand), Beaty Fiłonowicz (Masterson). Ma spore doświadczenie w pracy z końmi sportowymi, głównie skokowym, dzięki współpracy z bratem, Sławomirem Szlachtą, wielokrotnym zdobywcą Mistrzostwa Polski młodych koni, trzy i czterolatków. Pracuje z końmi przed zawodami, rozluźniając je i przygotowując psychicznie. Największym szczęściem jest dla niego przebywanie i obserwowanie koni, praca z nimi i zabawa. Nie może zasnąć bez obejrzenia chociażby krótkiego filmiku szkoleniowego jednego ze swoich mentorów…

 

Aneta Korus – magister rehabilitacji ruchowej, absolwentka AWF Kraków. Jestem certyfikowaną hipoterapeutką, od 14 lat wykorzystuję niezwykłe walory lecznicze terapii z koniem. Zajmuję się przygotowywaniem koni do pracy w hipoterapii w oparciu o własny autorski program. Prywatnie miłośniczka koni huculskich i Karpat. Jako instruktor bez trudu nawiązuje kontakt zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi, optymistycznie nastawiona do ludzi i życia, ceniona za anielską cierpliwość.

 

 

Marta Niemiec-Fiutowska – certyfikowany Instruktor Felinoterapii PAZIA, Zoopsycholog/Behawiorysta specjalizacja koty. Założycielka fundacji Na Zdrowie Zwierzęta Ludziom Ludzie Zwierzętom. Współpracuje z organizacjami na rzecz dzieci z zaburzeniami rozwoju takimi jak  Zespół Aspergera, Autyzm, Zespół Downa, ADHD, Mutyzm Wybiórczy, dla których prowadzi zajęcia felinoterapii.  Stale podnosi swoje kompetencje uczestnicząc w różnego rodzaju kursach, szkoleniach i konferencjach, poszerzając wiedzę na temat felinoterapii, zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży, pracy z osobami ze spektrum autyzmu oraz wiedzę w zakresie behawioryzmu i opieki weterynaryjnej kotów. Posiada 13-letnie doświadczenie w pracy z kotami jako wolontariusz w krakowskim schronisku i w swojej fundacji, współwłaściciel hotelu dla kotów, felinoterapeuta, koci behawiorysta, opiekun swoich 9-ciu kotów.

W kształceniu innych oraz swojej pracy kładzie duży nacisk na dobrostan i bezpieczeństwo kota podczas zajęć felinoterapii.

 

Obecnie wykładowca w Zakładzie Psychologii Instytutu Nauk Społecznych AWF w Krakowie i psycholog-praktyk w sporcie, pożytkuje doświadczenia praktyczne w procesie dydaktycznym. Prowadzi zajęcia z zakresu psychologii na wszystkich wydziałach AWF w Krakowie.

Specjalizuje się w praktycznej psychologii sportu. Główne obszary zainteresowań i praktycznej działalności dotyczą: rozwoju zawodnika, kontroli emocji, treningu mentalnego, wsparcia trenera oraz etycznych aspektów działalności sportowej. Popularyzuje wiedzę z zakresu psychologii sportu publikując artykuły w czasopismach i materiałach dydaktycznych dedykowanych odbiorcom w określonych dyscyplinach sportowych.

 

Joanna Błońska jest trenerką psów z ok. dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy z psimi problemami przed i po adopcji (w tym psami półdzikimi czy wolfdogiem). Pracuje również z innymi gatunkami zwierząt, bazując na wiedzy o komunikacji. W Norwegii budowała swoje doświadczenie dotyczące zwierząt gospodarskich, sporo czasu spędziła na obserwowaniu owiec, ich zasad życia w stadzie i komunikacji. Działa przy organizacjach pro zwierzęcych, gdzie konsultuje różne przypadki, pomaga przygotować psy do adopcji i rozwiązywać problemy z psami już adoptowanymi oraz prowadzi wykłady edukacyjne dotyczące psów i zwierząt gospodarskich, występuje gościnnie w audycjach radiowych. Prywatnie – przez lata opiekunka wielu psów odratowanych i rottweilerów, a obecnie trzech psów adopcyjnych, w tym 2 ze stad półdzikich, jednego żyjącego przez kilka lat z innymi psami bezdomnymi.

 

Martyna Wędrychowicz –  certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów metodą klikerową oraz Behawiorysta Zwierząt Towarzyszących PAZiA UFT. Interesuje się pozytywnymi metodami szkolenia, fotografią i gotowaniem. Asystentka trenera podczas szkoleń psów metodą klikerową. Uczestniczka wielu seminariów i warsztatów, m. inn. Praca z psem agresywnym: warsztaty praktyczno – teoretyczne z Piotrem Wojtków i Zosią Zaniewską, Pierwsza pomoc przedweterynaryjna, Terapia zaburzeń zachowania u psów,  Komunikacja psów i zaburzenia zachowania u kotów, Praca z psem w schronisku i po adopcji prowadzone przez lek. wet. i zoopsychologa Jolantę Łapińską.

 

Marzena ZałęskaPsycholog, Certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów, Terapeuta Zaburzeń Zachowania Psów – behawiorysta oraz Instruktor Dogoterapii (kynoterapii). Pracą z psami zajmuje się od 2011roku, od 2015 roku prowadzi Centrum Szkolenia Psów PIES – Pozytywne i Efektywne Szkolenie  W pracy stosuje metody bazujące na najnowszych badaniach z zakresu zachowania i sposobu uczenia się u psów, dzięki ciągłej edukacji i uczestnictwie w wielu szkoleniach oraz seminariach tematycznych. Interesuje się psią komunikacją oraz pracą węchową. Prywatnie opiekunka dwóch psiaków – starszego kundelka, od którego wszystko się zaczęło, oraz młodej suczki, która w przyszłości ma zająć psim terapeutą. 

 

Artur Bielak – Lekarz medycyny, fizjoterapeuta w trakcie specjalizacji z dziedziny „Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu”. Wykładowca na licznych kursach instruktorskich, hipoterapia, jazda konna, tenis, pływanie. W życiu zawodowym szczególnie interesuje się patologią stawu barkowego jak i ratownictwem medycznym.
Zawodnik „Medyka Zabrze”- amatorskiego klubu lekarzy, z którym zdobył wicemistrzostwo świata w piłce nożnej oraz czterokrotnie mistrzostwo Polski w Piłce nożnej lekarzy. Dodatkowo amatorsko gra w tenisa oraz żegluje po jeziorach.

 

Marcin Patronik – psycholog i psychoterapeuta, dziewiąty rok w zawodzie. Na co dzień pracuje w SP ZOZ w Sanoku i w Lesku (Poradnia Zdrowia Psychicznego), w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lesku oraz współpracuje z takimi instytucjami jak GOPS w Besku i Zespół Szkół w Besku. W ramach kursu instruktora jazdy konnej i hipoterapeuty prowadzi moduł z zakresu umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja interpersonalna, asertywność, rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze stresem.

 

Waldemar Kalinowski –  Prowadzę działalność lekarsko-weterynaryjną z siedzibą w Węgierskiej Górce , zajmując się głównie leczeniem koni – interną , rozrodem i ortopedią. Moje wcześniejsze doświadczenia zawodowe po ukończeniu Wydziału Weterynarii w Olsztynie w 1999 roku:

 • praca w lecznicy dla zwierząt w Wielkopolsce i obsługa m. in. Stada Ogierów w Sierakowie Wlkp. ,
 • praca w Inspektoracie Weterynarii w Szamotułach na stanowisku inspektora d/s zwalczania chorób zakaźnych zwierząt ,
 • praktyka w Dolnosaksońskim Stadzie Ogierów Hanowerskich w Celle ,
 • specjalizacja z rozrodu zwierząt ,
 • specjalizacja z chorób koni ,
 • praktyka ortopedyczna w Klinice Dla Koni w Telgte ( Niemcy),
 • praca w Stadninie Romico (dawniej Bolix) w Żywcu, gdzie zajmowałem się rozrodem – inseminacją klaczy i pozyskiwaniem nasienia ogierów.

Oprócz koni , pasja – żeglarstwo …

 

Krzysztof Idzior –  inż. Agronomi, tech. weterynari, certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów metodą klikerową oraz Instruktor Dogoterapii (Kynoterapii). Właściciel Sosnowej Zagrody: http://sosnowazagroda.pl/.  Posiada trzydziestoletnie doświadczenie w szkoleniu psów.  Pracował jako opiekun drapieżnych psowatych /wilki, szakale, hieny/ w ogrodzie zoologicznym.  Przez rok był przewodnikiem psa służbowego w Służbie Więziennej.  Uczestnik zajęć teoretyczno-praktycznych z Roksaną Moską, warsztatów: Praca z psem agresywnym​ prowadzonych przez Piotra Wojtków i Zosię Zaniewską. Prowadzi szkolenie: Podstawy tropienia jako element rozwoju intelektualnego i emocjonalnego psów. Interesuje się behawiorem wilków oraz komunikacją pies- pies i pies- człowiek. 

 

Mariusz Stec – ukończył fizjoterapię i wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego oraz Medyczne Studium Masażu Leczniczego. W Ośrodku dla osób z autyzmem prowadzi rehabilitację i terapię grupową.

Ważniejsze kursy i szkolenia:

 • kurs II stopnia integracji sensorycznej
 • kurs podstawowy PNF
 • szkolenie „Zabawa z dzieckiem z autyzmem”
 • kurs I i II stopnia integracji sensorycznej
 • Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – I stopień

Instruktor sportu: gimnastyka, pływanie, lekka atletyka, siatkówka, koszykówka. Trener II klasy: koszykówka.