Nasze psy i koty karmi Acana Polska

|

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

Dr Claudia Fugazza (Włochy) – pracownik naukowy Wydziału Etologii Universytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Jej praca badawcza koncentruje się na społecznych zdolnościach poznawczych psów. Opracowała metodę treningu Do as I Do (nazwa zaczerpnięta z Hayes i Hayes 1952 oraz Topál et al. 2006), opierającą się na umiejętnościach naśladowczych psów, którą wykorzystuje jako podstawę w prowadzeniu swoich badań. Ze względu na efektywność, metoda ta zyskuje na popularności w dyscyplinie stosowanego treningu psów.
Claudia Fugazza uzyskała doktorat na Wydziale Etologii Universytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie, pisząc pracę nt. uczenia społecznego i naśladownictwa u psów domowych.
Na Uniwersytecie w Pizie ukończyła licencjat z hodowli psów i edukacji (TACREC), studia magisterskie z zakresu szkolenia psów oraz z etologii.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE, UKOŃCZONE STUDIA, PUBLIKACJE NAUKOWE

 

Marina Garfagnoli (Włochy), trener psów z tytułem Psychologii na Uniwersytecie we Florencji. Pracuje z psami od 2008 roku, głównie praca schroniskowa (dobrostan i adopcja psów), ale również zajmuje się komunikacją pies-pies, pies-człowiek. Współpracuje z wieloma instytucjami zajmującymi się ratowaniem psów we Włoszech, pomaga rodzinom lepiej zrozumieć stany emocjonalne ich psów, jednocześnie polepszając ich wspólne życie.

„Moim celem w życiu jest opustoszenie klatek w schroniskach, szerzenie wiedzy o psach, zapewnianie aby żadne z nich nie zostało porzucone, źle traktowane lub pozostawione samemu sobie.”  Marina

 

 

 

 

AgnieszkWędrychowicz – certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów metodą klikerową oraz Instruktor Dogoterapii (Kynoterapii), Behawiorysta Zwierząt Towarzyszących PAZiA (UFT), opracowała autorską metodę pracy z psami i kotami problemowymi UFT: Understand -> Find -> Transformation. Założycielka Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii. Absolwentka kursu dyplomowego Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), Advanced Diploma in the Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training. Jest współtwórcą pierwszych w Polsce wytycznych dotyczących prowadzenia zajęć z udziałem zwierząt, które mają na celu stworzenie im odpowiednich warunków pracy. Od 12 lat szkoli psy z użyciem klikera. Oprócz tego od 10 lat konsultuje psy i koty lękliwe, agresywne, nadpobudliwe oraz inne stwarzające problemy swoim właścicielom. Od 2014 r. jest wykładowcą w Instytucji Szkoleniowej „Green Way” dla której stworzyła autorskie programy kursów zawodowych: Instruktora Szkolenia Psów, Dogoterapii, Felinoterapii, Zoopsychologa oraz seminaria z zakresu pracy z psem agresywnym, lękliwym, nadpobudliwym, sprawiającym problemy. Prowadzi kursy zawodowe, seminaria i warsztaty w całej Polsce. Uczestniczka m.in. seminariów:  „Terapia reaktywności psów metoda BAT” z światowej sławy trenerką Grisha Stewart; “Praca z psem agresywnym: warsztaty praktyczno – teoretyczne” z Piotrem Wojtków i Zosią Zaniewską; “Pierwsza pomoc przedweterynaryjna”; “Terapia zaburzeń zachowania u psów – agresja, nadpobudliwość, lękliwość”, “Komunikacja psów i zaburzenia zachowania u kotów”, “Praca z psem w schronisku i po adopcji”,  “Czynniki wpływające na efektywność treningu u psów”, “Farmakoterapia zaburzeń zachowania psów i kotów” – prowadzone przez lek. wet. i zoopsychologa Jolantę Łapińską; “Komunikacja z psem – podstawa pracy trenerskiej i behawioralnej”, “Zrozum swojego psa” – prowadzone przez Joannę Błońską.

 

lek. wet. Jolanta Łapińska –  lek. weterynarii, zoopsycholog, behawiorysta. Ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w 1992 roku. Od tamtej pory nieustannie zgłębia wiedzę, uczestnicząc w seminariach i wykładach najlepszych specjalistów na świecie (m. in. Joel Dehasse, Michele Minunno, Alexa Capra, Karen Overall i inni). Autorka wielu publikacji, oraz uczestniczka programów telewizyjnych gdzie wypowiada się najczęściej na temat zachowania zwierząt. Na co dzień prowadzi terapie behawioralne psów i kotów oraz pracuje jako behawiorysta w Schronisku “Na Paluchu”. Jest także biegłym sądowym w dziedzinie zachowań zwierząt. Współpracuje z Akademie für Tiernaturheilkunde oraz jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

 

lek. wet. Martyna Woszczyło Lekarz weterynarii, behawiorysta, specjalizuje się w prowadzeniu terapii zachowań psów i kotów. Ukończyła studia weterynaryjne na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz kurs dyplomowy Centre of Applied Pet Ethology (COAPE), Advanced Diploma in the Practical Aspects of Companion Animal Behaviour and Training. Pracę praktykującego behawiorysty łączy z działalnością dydaktyczną, jest autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych związanych z zachowaniem zwierząt, oraz prelegentką na konferencjach poświęconych tym zagadnieniom. W 2016 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej we Wrocławiu, prowadzi badania naukowe dotyczące komunikacji semiochemicznej, stresu i instynktu u psów.

W kształceniu innych oraz własnej pracy kładzie duży nacisk na praktyczne zastosowanie wiedzy. W pracy z pacjentami stosuje techniki pozytywnego wzmacniania, troszcząc się o dobry wpływ na charakter oraz emocje swoich podopiecznych. Zwraca szczególną uwagę na zależność pomiędzy zdrowiem, żywieniem a zachowaniem u zwierząt towarzyszących. Prywatnie właścicielka border collie Lunara oraz dwóch pięknych kotek.

 

Aneta Korus – magister rehabilitacji ruchowej, absolwentka AWF Kraków. Jestem certyfikowaną hipoterapeutką, od 14 lat wykorzystuję niezwykłe walory lecznicze terapii z koniem. Zajmuję się przygotowywaniem koni do pracy w hipoterapii w oparciu o własny autorski program. Prywatnie miłośniczka koni huculskich i Karpat. Jako instruktor bez trudu nawiązuje kontakt zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi, optymistycznie nastawiona do ludzi i życia, ceniona za anielską cierpliwość.

 

 

Małgorzata Rokicka – Konsultant ds. Zachowania i Treningu Zwierząt | Etolog, Equine Assisteg Coach, Certyfikowany zoopsycholog (specjalność: konie, psy; PAN, 2010), magister biologii (specjalność: biologia zwierząt; SGGW, 2013), etolog, trener zwierząt oraz coach MLC.

Biegła sądowa z dziedziny Psychologia Zwierząt. Autorka książki pt. “Teoria Umysłu u Koni” oraz wielu artykułów naukowych w czasopismach branżowych na temat psychologii zwierząt i ludzi. Autorka unikalnego podejścia do pracy ze zwierzętami TO INSPIRE TRAINING (TIT) oraz innowacyjnej metody rozwoju Inteligencji Emocjonalnej (EQ) w asyście koni TO INSPIRE COACHING (TIC). Członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol).

Jej MOTTO brzmi: “Gdziekolwiek idziesz, idź z całym swoim Sercem” (Konfucjusz)

Łącząc różne profesje i umiejętności, pomaga ludziom i zwierzętom odkryć to, co w nich najpiękniejsze, i odnaleźć prawdziwe porozumienie, by obie strony mogły żyć ze sobą w harmonii. To jej pasja i sposób na spełnianie się w życiu.

Jej MISJĄ jest propagowanie idei życzliwości wobec wszystkich istot, inspirując ludzi pięknem natury i dzieląc się swoją wiedzą, byśmy wspólnie mogli tworzyć lepszy świat, oparty na wzajemnym szacunku, miłości i zrozumieniu.

Oferuje profesjonalne konsultacje, dotyczące zachowania i treningu behawioralnego zwierząt, warsztaty i seminaria z psychologii zachowań zwierząt oraz programy rozwoju osobistego w asyście koni.

Współpracuje z polskimi i zagranicznymi instytucjami szkoleniowymi. Regularnie uczestniczy w konferencjach naukowych z zakresu psychologii zwierząt i ludzi, prowadzi działalność naukową. Angażuje się również w liczne projekty i akcje charytatywne, mające na celu dobro zwierząt, ludzi i środowiska naturalnego.

Specjalność

 • W pracy ze zwierzętami: socjalizacja, habituacja, terapia zachowań lękowych;
 • W pracy z ludźmi: Inteligencja Emocjonalna, komunikacja niewerbalna.

Zainteresowania naukowe:

 • Neurobiologiczne mechanizmy zachowania (Cognitive & Behavioural Neuroscience);
 • Emocje i inteligencja zwierząt;

DOROBEK NAUKOWY

W książce pt. “Teoria Umysłu u Koni”, poświęconej zaawansowanym funkcjom poznawczym zwierząt, po raz pierwszy w historii, na podstawie autorskiego eksperymentu naukowego, dowiodła funkcjonowanie u koni tytułowego konstruktu, przypisywanego dotąd wyłącznie ludziom. Wykazała, że konie trafnie odczytują ludzkie intencje, świadomie i rozmyślnie komunikują się z nimi za pomocą mowy ciała oraz doskonale wykrywają i odzwierciedlają ich autentyczne stany mentalne. Książka ta jest źródłem wiedzy i inspiracji dla przedstawicieli świata nauki, profesjonalistów, obcujących na co dzień ze zwierzętami, oraz szerokiego grona pasjonatów zwierząt.

Stale podnosi swoje kwalifikacje. Jakość oferowanych usług jest dla niej priorytetem.

WYKSZTAŁCENIE, KURSY, LICENCJE:

http://www.malgorzatarokicka.pl/wp-content/uploads/2020/05/O_MNIE.pdf

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:

http://www.malgorzatarokicka.pl/wp-content/uploads/2020/05/CO_ROBI%C4%98.pdf

Strona: www.malgorzatarokicka.pl

 

Obecnie wykładowca w Zakładzie Psychologii Instytutu Nauk Społecznych AWF w Krakowie i psycholog-praktyk w sporcie, pożytkuje doświadczenia praktyczne w procesie dydaktycznym. Prowadzi zajęcia z zakresu psychologii na wszystkich wydziałach AWF w Krakowie.

Specjalizuje się w praktycznej psychologii sportu. Główne obszary zainteresowań i praktycznej działalności dotyczą: rozwoju zawodnika, kontroli emocji, treningu mentalnego, wsparcia trenera oraz etycznych aspektów działalności sportowej. Popularyzuje wiedzę z zakresu psychologii sportu publikując artykuły w czasopismach i materiałach dydaktycznych dedykowanych odbiorcom w określonych dyscyplinach sportowych.

 

Joanna Błońska jest trenerką psów z ok. dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy z psimi problemami przed i po adopcji (w tym psami półdzikimi czy wolfdogiem). Pracuje również z innymi gatunkami zwierząt, bazując na wiedzy o komunikacji. W Norwegii budowała swoje doświadczenie dotyczące zwierząt gospodarskich, sporo czasu spędziła na obserwowaniu owiec, ich zasad życia w stadzie i komunikacji. Działa przy organizacjach pro zwierzęcych, gdzie konsultuje różne przypadki, pomaga przygotować psy do adopcji i rozwiązywać problemy z psami już adoptowanymi oraz prowadzi wykłady edukacyjne dotyczące psów i zwierząt gospodarskich, występuje gościnnie w audycjach radiowych. Prywatnie – przez lata opiekunka wielu psów odratowanych i rottweilerów, a obecnie trzech psów adopcyjnych, w tym 2 ze stad półdzikich, jednego żyjącego przez kilka lat z innymi psami bezdomnymi.

 

Martyna Wędrychowicz – studentka behawiorystyki zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Wolontariusz w fundacji, sprawuje opiekę nad wszystkimi zwierzętami pracującymi i emerytowanymi. Na co dzień  dba o ich prawidłowy dobrostan i wyszkolenie. Interesuje się pozytywnymi metodami szkolenia, fotografią i gotowaniem. Asystentka trenera podczas szkoleń psów metodą klikerową. Uczestniczka wielu seminariów i warsztatów, m. inn. Praca z psem agresywnym: warsztaty praktyczno – teoretyczne z Piotrem Wojtków i Zosią Zaniewską, Pierwsza pomoc przedweterynaryjna, Terapia zaburzeń zachowania u psów,  Komunikacja psów i zaburzenia zachowania u kotów, Praca z psem w schronisku i po adopcji prowadzone przez lek. wet. i zoopsychologa Jolantę Łapińską.

 

Artur Bielak – Lekarz medycyny, fizjoterapeuta w trakcie specjalizacji z dziedziny „Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu”. Wykładowca na licznych kursach instruktorskich, hipoterapia, jazda konna, tenis, pływanie. W życiu zawodowym szczególnie interesuje się patologią stawu barkowego jak i ratownictwem medycznym.
Zawodnik „Medyka Zabrze”- amatorskiego klubu lekarzy, z którym zdobył wicemistrzostwo świata w piłce nożnej oraz czterokrotnie mistrzostwo Polski w Piłce nożnej lekarzy. Dodatkowo amatorsko gra w tenisa oraz żegluje po jeziorach.

 

Małgorzata Rokicka

 • Właścicielka firmy „TO INSPIRE”;
 • Dyplomowany Psycholog Koni i Instruktor Jeździectwa;
 • Certyfikowana Absolwentka metody Equine TouchTM;
 • Magister Biologii (SGGW);
 • Dyplomowany NeuroAthletik Coach i Trener Personalny;
 • Certyfikowany Coach MLC i Praktyk NLP;
 • Autorka innowacyjnej metody rozwoju osobistego w asyście koni TO INSPIRE COACHING;
 • Autorka książki pt. “Teoria Umysłu u Koni” oraz wielu artykułów w czasopismach branżowych na temat psychologii koni i ludzi;
 • Członek: Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTEtol), International Coach Federation (ICF; Członek Wspierający), Stowarzyszenia Coachów Polskich (SPC), Klubu Coacha MLC (CC Innovation), Klubu Coacha Instytutu Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego (IPRI).

W 2009 roku, będąc uczennicą dr wet. Roberta M. Millera, jako jedna z pierwszych osób w Polsce uzyskała tytuł trenera imprintingu i wczesnego szkolenia źrebiąt. W 2013 roku, podczas obrony swojej pracy dyplomowej na temat wyższych czynności psychicznych koni, udowodniła funkcjonowanie u koni konstruktu zwanego „teorią umysłu”, za co otrzymała wyróżnienie. Od 2011 roku współpracuje z fundacją Viva!, resocjalizując trudne konie – tzw. „konie po przejściach”. Jako jedna z pierwszych osób w Polsce uzyskała certyfikat nowatorskiej metody pracy z ciałem konia – Equine Touch(TM). Od 2010 roku prowadzi warsztaty z psychologii i etologii koni, konsultacje behawioralne oraz szkolenia i konsultacje jeździeckie. Miała okazję uczestniczyć w szkoleniach, prowadzonych przez wiele wybitnych osobistości świata jeździeckiego, m.in.: Denise O’Reilly (Ride With Your Mind – Mary Wanless), Miriam Sherman (Straightness Training – Marijke de Jong), Veronikę Bühn (Ecole de Légèreté – Philippe Karl), Gerda Heuschmanna czy Karin Blignault. Swoją pracę opiera na solidnej wiedzy naukowej oraz bogatym doświadczeniu. JAKOŚĆ oferowanych usług jest dla niej priorytetem, dlatego stale się rozwija i doskonali, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje. Od 2013 roku działa pod patronatem własnej firmy “TO INSPIRE”.

W książce pt. “Teoria Umysłu u Koni”, poświęconej zaawansowanym procesom mentalnym, po raz pierwszy w historii, na podstawie autorskiego eksperymentu naukowego, dowiodła funkcjonowanie u koni tytułowego konstruktu, przypisywanego dotąd wyłącznie ludziom. Wykazała, że konie trafnie odczytują ludzkie intencje, świadomie i rozmyślnie komunikują się z nimi za pomocą mowy ciała oraz doskonale wykrywają i odzwierciedlają ich autentyczne stany mentalne, co czyni je wprost idealnym i kluczowym czynnikiem pogłębiającym, gwarantującym niesamowitą skuteczność procesów rozwojowych z ich udziałem.

 

Marcin Patronik – psycholog i psychoterapeuta, dziewiąty rok w zawodzie. Na co dzień pracuje w SP ZOZ w Sanoku i w Lesku (Poradnia Zdrowia Psychicznego), w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Lesku oraz współpracuje z takimi instytucjami jak GOPS w Besku i Zespół Szkół w Besku. W ramach kursu instruktora jazdy konnej i hipoterapeuty prowadzi moduł z zakresu umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikacja interpersonalna, asertywność, rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze stresem.

 

Waldemar Kalinowski –  Prowadzę działalność lekarsko-weterynaryjną z siedzibą w Węgierskiej Górce , zajmując się głównie leczeniem koni – interną , rozrodem i ortopedią. Moje wcześniejsze doświadczenia zawodowe po ukończeniu Wydziału Weterynarii w Olsztynie w 1999 roku:

 • praca w lecznicy dla zwierząt w Wielkopolsce i obsługa m. in. Stada Ogierów w Sierakowie Wlkp. ,
 • praca w Inspektoracie Weterynarii w Szamotułach na stanowisku inspektora d/s zwalczania chorób zakaźnych zwierząt ,
 • praktyka w Dolnosaksońskim Stadzie Ogierów Hanowerskich w Celle ,
 • specjalizacja z rozrodu zwierząt ,
 • specjalizacja z chorób koni ,
 • praktyka ortopedyczna w Klinice Dla Koni w Telgte ( Niemcy),
 • praca w Stadninie Romico (dawniej Bolix) w Żywcu, gdzie zajmowałem się rozrodem – inseminacją klaczy i pozyskiwaniem nasienia ogierów.

Oprócz koni , pasja – żeglarstwo …

 

Marcin Durek – certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów metodą klikerową oraz Instruktor Dogoterapii (Kynoterapii) i Felinoterapii, Petsitter, Behawiorysta zwierząt towarzyszacych.  Właściciel szkoły dla psów „Dog Paw Control” w Irlandii. Szkoli psy metodą klikerową oraz jest ewaluatorem psów agresywnych. Posiada duże doświadczenie w pracy z psami wykazującymi zachowania agresywne, konsultuje najcięższe przypadki takich zwierząt w Irlandii. Oprócz tego pomaga właścicielom zwierząt problemowych: lękliwych, nadpobudliwych, w depresji, nieposłusznych, wykazujących problemy separacyjne itp. Wykładowca w Instytucji Szkoleniowej „Green Way” oraz Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii.

 

Krzysztof Idzior –  inż. Agronomi, tech. weterynari, certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów metodą klikerową oraz Instruktor Dogoterapii (Kynoterapii). Właściciel Sosnowej Zagrody: http://sosnowazagroda.pl/.  Posiada trzydziestoletnie doświadczenie w szkoleniu psów.  Pracował jako opiekun drapieżnych psowatych /wilki, szakale, hieny/ w ogrodzie zoologicznym.  Przez rok był przewodnikiem psa służbowego w Służbie Więziennej.  Uczestnik zajęć teoretyczno-praktycznych z Roksaną Moską, warsztatów: Praca z psem agresywnym​ prowadzonych przez Piotra Wojtków i Zosię Zaniewską. Prowadzi szkolenie: Podstawy tropienia jako element rozwoju intelektualnego i emocjonalnego psów. Interesuje się behawiorem wilków oraz komunikacją pies- pies i pies- człowiek. 

 

Marzena Załęska – Certyfikowany Instruktor Szkolenia Psów, Terapeuta Zaburzeń Zachowania Psów – behawiorysta oraz Instruktor Dogoterapii (kynoterapii). Pracą z psami zajmuje się od 6 lat, od 2015 roku prowadzi Centrum Szkolenia Psów PIES – Pozytywne i Efektywne Szkolenie http://www.pies.gorlice.pl/ . W pracy stosuje metody bazujące na najnowszych badaniach z zakresu zachowania i sposobu uczenia się u psów, dzięki ciągłej edukacji i uczestnictwie w wielu szkoleniach oraz seminariach tematycznych.

 

Mariusz Stec – ukończył fizjoterapię i wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego oraz Medyczne Studium Masażu Leczniczego. W Ośrodku dla osób z autyzmem prowadzi rehabilitację i terapię grupową.

Ważniejsze kursy i szkolenia:

 • kurs II stopnia integracji sensorycznej
 • kurs podstawowy PNF
 • szkolenie „Zabawa z dzieckiem z autyzmem”
 • kurs I i II stopnia integracji sensorycznej
 • Metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne – I stopień

Instruktor sportu: gimnastyka, pływanie, lekka atletyka, siatkówka, koszykówka. Trener II klasy: koszykówka.