Nasze psy i koty karmi Acana Polska

|

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram

UWAGA! W związku z panującą sytuacją w naszym kraju zajęcia mogą odbywać się w formie: teoria on-line, praktyka stacjonarnie. O formie kursu informujemy indywidualnie do 10 dni przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku wprowadzenia obostrzeń związanych z pandemią termin zajęć praktycznych może zostać zmieniony. 

Kurs z licencją Polskiej Akademii Zoopsychologii i Animaloterapii (SZCZEGÓŁY PRZYZNAWANIA LICENCJI), prowadzony we współpracy z Polska Akademią Trenerów i Instruktorów Sportu “Green Way”, wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych (nr 2.06/00050/2018) i posiadającym uprawnienia do wystawiania zaświadczeń na wzorze druku MEN.

Każda osoba, która ukończyła kurs otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1632)

PIERWSZY W POLSCE kurs Zoopsycholog/Behawiorysta – specjalizacja konie.

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE – resocjalizacja koni, odwrażliwianie itp.

 

Kurs opiera się na kompletnej i najnowszej wiedzy o psychice koni. Dowiesz się jakie są prawdziwe przyczyny zachowań, które czesto interpretujemy jako złośliwość lub efekt złego charakteru konia. Absolwenci kursu zapoznają się ze specyfiką ksztaltowania się zachowań koni, dowiedzą się, jak diagnozować zaburzenia i jak postępować w przypadku problemów.  Nasz kurs jest dla każdej osoby o otwartym umyśle, która ma w sobie gotowość do spojrzenia na konia jak na istotę żywą, myślącą, mającą wlasne potrzeby fizjologiczne i psychiczne. Spełnienie tych właśnie potrzeb jest warunkiem koniecznym nie tylko do tego, by koń funkcjonował w zdrowiu przez długie lata, lecz także, by uczył się efektywniej i otworzył na kontakt z czlowiekiem. Świadome wykorzystanie wiedzy z zakresu behawioryzmu pozwoli nam na budowanie prawdziwego porozumienia z koniem.

Solidne podstawy teoretyczne oparte na najnowszych badaniach naukowych połączone z zajęciami praktycznymi gwarantują zdobycie niezbędnych umiejetności do prowadzenia samodzielnej praktyki behawiorysty/zoopsychologa.

 

 

 

 

Kurs przeznaczony jest dla osób, które:

 • miały kontakt z końmi, a chcą rozszerzyć swoją wiedzę i poszerzać horyzonty; instruktorów jazdy konnej; lekarzy weterynarii i techników weterynarii; fizjoterapeutów koni; pracowników i wolontariuszy fundacji; osób interesujących się zachowaniem zwierząt; właścicieli własnych koni, którzy poza samą jazdą konną chcą zbudować relację opartą na zaufaniu i zrozumieniu.

 

 

 

PROGRAM:

        I.            Zjazd teoretyczny:

 1. Podstawowe cechy i potrzeby koni w odniesieniu do stawianych im wymagań w dzisiejszych czasach
  • Ewolucja konia
  • Systemy utrzymania i jak wpływają na zachowanie i zdrowie koni
  • Narowy i nałogi
 2. Zmysły koni
 3. Temperament i charakter koni, a koniobowości
 4. Rodzaje stresu i metody łagodzenia
  • Hormony stresu
  • Koń jako zwierzę uciekające, a stres
 5. Struktura stada i komunikacja wewnątrzgatunkowa – teoria dominacji w świetle najnowszych badań
 6. Sygnały uspokajające koni 

      II.            Zjazd teoretyczno-praktyczny:

 1. Teoria uczenia w treningu koni
  • Warunkowanie klasyczne i sprawcze
  • Kary i nagrody
  • Pomoce jeździeckie, a stosowanie kary
  • Wygaszanie zachowań
  • Motywacja, a wyuczona bezradność
 2. Wzmocnienie pozytywne w treningu koni
 3. Wzmocnienie pozytywne, a wzmocnienie negatywne w praktyce
 4. Znaczenie mowy ciała człowieka w komunikacji z koniem

     III.             Zjazd teoretyczno-praktyczny:

 1. Techniki odwrażliwiania koni – wady i zalety różnych metod
 2. Wczesne szkolenie źrebiąt – „Imprinting”
  • Co jest potrzebne do prawidłowego rozwoju źrebiąt
  • Wady i zalety różnych metod wczesnego szkolenia źrebiąt
 3. Odwrażliwianie koni w praktyce
 4. Przygotowanie koni do bezstresowego udziału w zabiegach zootechnicznych i weterynaryjnych
 5. Nauka wchodzenia do przyczepy w sposób przyjazny dla konia

     IV.            Zjazd teoretyczno – praktyczny:

 1. Relacje i budowanie zaufania
 2. Rozwiązywanie problemów
 3. Analiza zachowania koni pod jeźdźcem
 4. Rozpoznawanie bólu i złego samopoczucia u konia
 5. Metodyka treningu zwiększająca jego efektywność
 6. Stres u konia- wpływ na efektywność treningu, rozpoznawanie, sposoby minimalizacji stresu

       V.            Zjazd teoretyczno – praktyczny: 

 1. Praktyczna praca z końmi metodami naturalnymi 
  (odangażowywanie i miękkie ustępowanie, skupienie, ugięcia poziome, prowadzenie łba, przodu i zadu, odsyłanie i przywołanie, przejścia, zatrzymania, przygotowanie do lekkich wodzy, uczulenia na pomoce, kontrola chodu i tempa)
 2. Praca z koniem na dwóch lonżach
 3. Praca z końmi w kontekście sportu
 4. Masaż koni
 5. Samoświadomość w jeździectwie
 6. Agresja – przyczyny i rodzaje występowania zachowań agresywnych i jak sobie z tym radzić
  • Agresja wewnątrzgatunkowa
  • Agresja międzygatunkowa
  • Autoagresja
 7. Podsumowanie
 8. Test/zadanie analityczne  i dyskusja

 

 

Cena szkolenia (specjalizacja konie):  4 500 zł

Przy zapisie do 30.09.21 r. cena: 4 000 zł *

* Zniżka przysługuje przy zapisie do 30.09.21 r. i wpłacie zaliczki 400 zł w dniu zapisu.

(cena kursu nie zawiera noclegu i wyżywienia)

 

MiejsceOśrodek Szkolenia Olimpijskiego w Zakrzowie (woj. opolskie)
TerminI ZJAZD 22-24.10.2021
II ZJAZD 12-14.11.2021
III ZJAZD 10-12.12.2021
IV ZJAZD 21-23.01.2022
V ZJAZD 25-27.02.2022
Zapisz się

 

SZKOLENIE PROWADZĄ

Dr inż. Katarzyna Olczak behawiorysta koni, praktykująca instruktorka jazdy konnej i hipoterapii. Odbyła dwa semestralne staże naukowe w zagranicznych ośrodkach badawczych (w Teksasie i w Danii). Najbardziej lubi pracę z młodymi końmi. Wyznaczyła sobie cel zbudowania mostu pomiędzy nauką, a praktyką, co jest niezbędne dla podnoszenia dobrostanu koni. Za tak poważnie brzmiącymi tytułami kryje się dziewczyna, która od dziecka kochała zwierzęta, naturę i ruch. Obcowanie z końmi idealnie łączy te zamiłowania, dlatego Kasia każdą wolną chwilę spędzała w stajni pomagając przy koniach w zamian za lekcje jazdy. Dodatkowo Kasia jest pasjonatką sportu, co jak sama podkreśla pozwala jej często zrozumieć konie podczas wysiłku, a wiedzę wyniesioną z treningów wykorzystuje do usprawniania jeźdźców. Więcej o prowadzącej TUTAJ.

Lek. wet. zoopsycholog Jolanta Łapińska ukończyła studia na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie w 1992 roku. Od tamtej pory nieustannie zgłębia wiedzę, uczestnicząc w seminariach i wykładach najlepszych specjalistów na świecie (m. in. Joel Dehasse, Michele Minunno, Alexa Capra, Karen Overall i inni). Autorka wielu publikacji, oraz uczestniczka programów telewizyjnych gdzie wypowiada się najczęściej na temat zachowania zwierząt. Na co dzień prowadzi terapie behawioralne psów i kotów oraz pracuje jako behawiorysta w Schronisku „Na Paluchu”. Jest także biegłym sądowym w dziedzinie zachowań zwierząt. Współpracuje z Akademie für Tiernaturheilkunde oraz jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Więcej o prowadzącej TUTAJ.

Ireneusz Szlachta – trener młodych koni metodami naturalnymi. Ukończył studia wyższe (magister filozofii), jest instruktorem jeździectwa, hipoterapeutą, był menedżerem ośrodka jeździeckiego w Wierzawicach koło Leżajska. Z końmi związany od szkoły podstawowej, najpierw z 29 Konną Drużyną Harcerską, następnie z LKJ Zabajka. Początkowo pasjonowały go skoki przez przeszkody, przez kilka lat trenował tę dyscyplinę i brał udział w zawodach okręgowych. Po kilkuletniej przerwie, podczas której jeździectwem zajmował się jedynie rekreacyjnie, podjął pracę w KJ Janiowe Wzgórze w Rzeszowie, gdzie odkrył westowy styl jazdy. Od 2013 roku pracuje w Wierzawicach, gdzie jest instruktorem jeździectwa, hipnoterapeutą i menedżerem. Od dwóch lat jego pasją stała się naturalna metoda zajeżdżania i trenowania koni. Opierając się na dostępnej literaturze oraz filmach szkoleniowych rozpoczął własną przygodę z „naturalem”. Zajeżdża i trenuje młode konie, pracuje z końmi trudnymi z zastosowaniem wiedzy, którą zdobywa. Jest samoukiem, ale korzysta z wiedzy i doświadczeń Monty Robertsa, Clintona Andersona, Steva Halfpennego, Pata Parellego i Jima Mastersona. Jako uzupełnienie pracy z końmi stosuje masaże metodą Mastersona. Wciąż poszerza swoją wiedzę i chętnie korzysta z konsultacji innych trenerów, m.in.: Julii Opawskiej (Szkoła Parellego), Moniki Damec (Silversand), Beaty Fiłonowicz (Masterson). Ma spore doświadczenie w pracy z końmi sportowymi, głównie skokowym, dzięki współpracy z bratem, Sławomirem Szlachtą, wielokrotnym zdobywcą Mistrzostwa Polski młodych koni, trzy i czterolatków. Pracuje z końmi przed zawodami, rozluźniając je i przygotowując psychicznie. Największym szczęściem jest dla niego przebywanie i obserwowanie koni, praca z nimi i zabawa. Nie może zasnąć bez obejrzenia chociażby krótkiego filmiku szkoleniowego jednego ze swoich mentorów…

 Informacje organizacyjne:
 1. O przyjęciu na kurs decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń i wpłata zaliczki.
 2. Na ok. 10 dni przed rozpoczęciem kursu Organizator przesyła szczegółowy harmonogram.
 3. Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty (po uprzedniej informacji mailowej). Płatność ratalna jest bez odsetek, w dowolnych ratach. Całkowitej spłaty należy dokonać do 2 mies. od rozpoczęcia kursu. Warunkiem uzyskania takiej formy płatności jest wpłata co najmniej połowy należności najpóźniej w dniu rozpoczęcia kursu.
 4. Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o finansowanie kursu przez Urząd Pracy.

NASI WYKŁADOWCY

ZAPRASZAMY NA NASZE KURSY DOSZKALAJĄCE

Numer konta:
Alior Bank:  26 2490 0005 0000 4530 9955 4303
Polska Akademia Trenerów i Instruktorów Sportu  “Green Way”
Kochanowskiego 5/53
23-200 Kraśnik

Wpłacając zaliczkę w tytule wpisz TYLKO: ” imię, nazwisko, nazwę kursu oraz jego termin”
(np. Jan Kowalski, kurs dogoterapii, 22-29.07.2015)

Kontakt w sprawach formalno-organizacyjnych:
Telefon:  728 087 314 (jeśli nie odbieramy prosimy o napisanie na: kontakt@pazia.pl)
Dofinansowania z Urzędu Pracy i inne: tel. 531 938 444
Faktury, raty: tel. 665 011 813, 607 648 811